Domov> Druhy šošoviek

Druhy šošoviek

Podľa periódy výmeny

Periódou výmeny je chápaná doba, počas ktorej nositeľ používa šošovky a potom ich vyhodí. Počas tejto doby sú nosené cez deň a na noc sú vyberané. Podľa tohto kritéria sú šošovky rozdeľované na jednodenné (jednorazové) šošovky, šošovky na plánovanú výmenu a konvenčné šošovky.

Podľa doby nosenia

Kontaktné šošovky môžete používať na denné nosenie (max. 18 hodín denne), na predĺžené nosenie (až 7 dní nepretržite) či kontinuálne nosenie (až 30 dní nepretržite).

Podľa typu korekcie

Kontaktné šošovky môžu okrem krátkozrakosti a ďalekozrakosti korigovať i astigmatizmus alebo presbyopiu. Podľa toho delíme šošovky na sférické, tórické a multifokálne.

Podľa zafarbenia

Kontaktné šošovky sa dajú používať nielen na korekciu zraku, ale i na zmenu či prispôsobenie farby očí. Z tohto hľadiska delíme šošovky na číre, farebné krycie, farebné zvýrazňovacie a "obrázkové" kontaktné šošovky.

Podľa materiálu

Kontaktné šošovky sú optické pomôcky, ktoré napravujú refrakčné chyby oka. Sú vyrábané z rôznych druhov materiálov (plastov). Podľa tohto materiálu sa delia na dve základné skupiny: mäkké šošovky a RGP (pevné plynopriepustné šošovky).

Novinky

TOP OPTA ocenila AIR OPTIX™ pre ASTIGMATIZMUS

Na tohtoročnom ročníku optického veľtrhu OPTA boli prestížnou cenou TOP OPTA ocenené tórické kontaktné šošovky...

> 12-03-2008 - redakcia

Bez kyslíka to nejde

Hlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať...

> 12-03-2008 - TS CIBA Vision

Najpohodlnejšie riešenie pre aktívny život

Väčšina z nás žije v lete podstatne aktívnejšie ako v zime. Pekné počasie nás láka aby sme večný pobyt v kanceláriách a iných uzatvorených priestoroch ...

> 11-03-2008 - TS CIBA Vision