Novinky
Bez kyslíka to nejde
12/03/2008 - TS CIBA Vision
Hlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať okuliarmi. Aby kontaktné šošovky priniesli vytúžený efekt, musí byť ich nosenie pre používateľov pohodlné, bezpečné a spôsobovať im čo najmenej starostí. Dôležitú úlohu v tomto smere zohrávajú faktory týkajúce sa samotnej šošovky a faktory súvisiace s ich používateľom. Ak používateľ nedodržuje pravidlá pre správne a bezpečné nosenie šošoviek, môže zvyšovať riziko vzniku komplikácií a ani tie najlepšie kontaktné šošovky mu nepomôžu. Pre stále viac používateľov je zdravotný aspekt nosenia kontaktných šošoviek dokonca dôležitejší ako ich cena [1].
Okrem správnej dioptrickej hodnoty a dobre vybratého tvaru šošovky je pre ich pohodlnosť rozhodujúce, aby šošovka čo najmenej vysychala v priebehu nosenia a prepúšťala čo najviac kyslíka.
Dôležitosť dobrej priepustnosti kyslíka je daná tým, že predná časť rohovky oka je vyživovaná iba kyslíkom prijímaným zo vzduchu. Keď sa k rohovke dostáva málo kyslíka, pretože kontaktná šošovka pôsobí ako neprirodzená bariéra, musí si ľudský organizmus pomôcť inak. Výsledkom tejto „pomoci“ môžu byť rôzne patologické zmeny na oku: červené žilky, pocity sucha a cudzieho telesa, zahmlené videnie, a dokonca môžu krvné cievky prerastať do rohovky. To všetko je možné ovplyvniť výberom materiálu, z ktorého je šošovka vyrobená. V súčasnej dobe sa najčastejšie používajú tzv. mäkké kontaktné šošovky, ktoré sa vyrábajú z hydrogélu, alebo zo silikón – hydrogélu.
Starším typom týchto šošoviek sú hydrogélové šošovky. Vďaka vysokému obsahu vody a mäkkosti materiálu sa tieto šošovky dobre znášajú a používateľ si na ne ľahko zvykne.
Vysoká hydratácia a pórovitosť tohto materiálu však uľahčuje usadzovanie nečistôt. Počas nosenia sa tieto šošovky postupne vysušujú, protože strácajú obsah vody. Z dlhodobého hľadiska šošovky z tohoto materiálu nezaručujú dobrú priepustnosť kyslíka. Preto je doba nosenia týchto šošoviek obmezená a používajú sa iba na denné nosenie. Každý večer je teda nevyhnutné šošovku z oka vybrať, dôkladne vyčistiť, vydezinfikovať a hydratovať.
Silikón – hydrogél vykazuje až 6x väčšiu priepustnosť kyslíka oproti iným materiálom. Na rozdiel od hydrogélu, u ktorého je priepustnosť kyslíka určená obsahom vody, tu prepúšťa kyslík silikón, ktorého priepustnosť kyslíka je dvojnásobne vyššia než priepustnosť vody. Vďaka tomu môžu mať silikón – hydrogélové kontaktné šošovky spravidla nižší obsah vody, čo sa prejavuje i tým, že oveľa menej vysychajú v priebehu ich nosenia. Taktiež sú odolnejšie voči vplyvom nezdravého životného štýlu a prostredia, napr. pri práci v klimatizovaných priestoroch alebo pri dlhodobej práci na počítači. Na vývoji tohto materiálu pracovala úspešne vo svojin laboratóriách spoločnosť CIBA Vision®, ktorá ako prvá už v roku 1998 predstavila silikón – hydrogélové kontaktné šošovky. Takéto šošovky je možné používať aj v režime tzv. predĺženého nosenia, kedy je možné s nimi príležitostne prespať, alebo kontinuálneho nosenia, kedy je možné šošovku ponechať v oku až počas doby 30 dní nepretržite. Pokiaľ sa tieto šošovky nevyberajú z oka, nie je ich potrebné rovnako ako jednodňové šošovky čistiť a dezinfikovať, pretože sa po mesiaci vyhadzujú. Nosenie šošoviek v predĺženom či nepretržitom režime však musí schváliť kontaktológ.
Príkladom týchto šošoviek najväčšej kvality sú AIR OPTIX™ a AIR OPTIX NIGHT&DAY™ vyrábané spoločnosťou CIBA Vision®. Tie sú šošovkami s najväčšou priepustnosťou kyslíka zo silikón – hydrogélových šošoviek dostupných na našom trhu. Šošovky z rodiny AIR OPTIX™ sú vhodné pre tých, ktorí chcú nosiť šošovky často a dlhodobo s čo možno najnižším rizikom. AIR OPTIX™ sú schválené na predĺžené nosenie, preto neprekáža, ak sa v nich i príležitostne prespí, a to až po dobu šiestich dní. Šošovky AIR OPTIX NIGHT&DAY™ prepúšťajú až šesťkrát viac kyslíka ako bežné hydrogélové šošovky. Vďaka tomu sú vhodné pre osoby, ktoré sa chcú cítiť absolútne voľne a nechcú sa starať o každodennú hygienu šošoviek. Môžu sa totiž ponechať v oku až 30 dní, pokiaľ to klientovi odporučí jeho kontaktológ. O ich kvalite a zdravotnej nezávadnosti svedčí i to, že sa tieto šošovky používajú ako terapeutická bandáž po chirurgických zákrokoch alebo pri niektorých ochoreniach na zmiernenie bolestí alebo urýchlenie hojenia. Absolútnou novinkou pre astigmatikov, ktorí boli doposiaľ odkázaní iba na okuliare sú AIR OPTIX™ pre astigmatizmus. Majú najväčšiu priepustnosť kyslíka zo všetkých mäkkých kontaktných šošoviek na svete určených na korekciu tejto očnej vady!
Vedeli ste, že...
- Rohovka, rovnako ako pľúca, nasáva kyslík iba zo vzduchu
- Ak máte červené žilky na očiach, ešte to neznamená, že sa musíte kontaktných šošoviek vzdať, šancou môže byť prechod na kvalitné silikón – hydrogélové šošovky s vysokou priepustnosťou kyslíka.
[1] Archívne dáta CIBA Vision, 2004 – Zdroj: www.airoptix.de 27.8.07
Novinky
TOP OPTA ocenila AIR OPTIX™ pre ASTIGMATIZMUSNa tohtoročnom ročníku optického veľtrhu OPTA boli prestížnou cenou TOP OPTA ocenené tórické kontaktné šošovky...
> 12-03-2008 - redakcia
Bez kyslíka to nejdeHlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať...
> 12-03-2008 - TS CIBA Vision
Najpohodlnejšie riešenie pre aktívny životVäčšina z nás žije v lete podstatne aktívnejšie ako v zime. Pekné počasie nás láka aby sme večný pobyt v kanceláriách a iných uzatvorených priestoroch ...
> 11-03-2008 - TS CIBA Vision