Domov> Očné chyby> Astigmatizmus

Astigmatizmus

Další Očné chyby:

Ak máte skreslený alebo zahmlený obraz na ľubovoľnú vzdialenosť, môže sa tým u Vás prejavovať astigmatizmus.

I v prípade, že Vaše videnie je celkom ostré, ale pociťujete bolesti hlavy, únavu, žmúrenie či podráždenie očí, môže to byť známka slabého astigmatizmu. Prítomnosť astigmatizmu overí očná prehliadka vrátane testu videnia nablízko i do diaľky.

 1. Čo je astigmatizmus?
  Astigmatizmus je jedna z refrakčných chýb. Refrakčné chyby spôsobujú nepresné zaostrenie svetla na sietnici. Astigmatizmus sa často vyskytuje spolu s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou.
 2. Ako astigmatizmus ovplyvňuje videnie?
  Na prednom povrchu oka je priezračná rohovka, skrz ktorú sa do oka dostáva svetlo. Rohovka vykonáva asi štyri pätiny "refrakčnej práce" oka. Šošovka, ktorá je umiestnená za rohovkou, ďalej upresňuje lúče, aby došlo k ich zaostreniu do bodu nazývaného fovea. Normálne má rohovka hladký, pravidelný tvar vo všetkých smeroch a svetlo vchádzajúce do oka sa lomí rovnako vo všetkých rovinách a smeroch. Pri astigmatizme je povrch rohovky zakrivený v jednej rovine viac ako v druhej. Môžeme si predstaviť, že pri astigmatizme má rohovka tvar ragbyovej lopty namiesto toho, aby mala tvar lopty na futbal. Svetlo dopadajúce na miesta s väčším zakrivením sa zákonite lomí iným spôsobom ako pri miestach s menším zakrivením. Táto abnormalita môže mať za následok videnie podobné pohľadu do nerovného zrkadla.
 3. U koho sa objavuje astigmatizmus?
  Astigmatizmus je veľmi obvyklý. Niektorí odborníci hovoria, že takmer každý má určitý stupeň astigmatizmu, často už od narodenia, a ten zostáva nemenný po celý život. V drvivej väčšine prípadov hodnoty astigmatizmu nie sú tak vysoké, aby spôsobovali akékoľvek problémy. Pre zaujímavosť rodičom a tým, ktorí pracujú s deťmi, astigmatizmus môže mať na svedomí zlé výsledky školákov a často nie je zistený pri bežných prehliadkach u očného lekára.
 4. Prečo sú rohovky rôzne zakrivené?
  Nie všetky rohovky sú dokonale tvarované, práve tak, ako málokto má perfektne rovné zuby. Stupeň premenlivosti zakrivenia určuje, či budete potrebovať nejaké korekčné pomôcky. Presný dôvod rozdielnosti zostáva neznámy, ale sklon k astigmatizmu je dedičný. Z toho dôvodu sú niektorí ľudia viac náchylní k astigmatizmu než iní.
 5. Ako je astigmatizmus korigovaný?
  Váš očný odborník Vám odporučí nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky. Šošovky, ktoré sú potrebné pri astigmatizme, sa nazývajú tórické šošovky a majú dodatočný parameter zvaný cylinder. Tieto šošovky lomia svetlo v jednej osi inak než v druhej, a tým vyrovnajú nepravidelnosť Vašej rohovky. Očný odborník Vám vykoná precízne testy na určenie najlepšej korekcie.
 6. Zhoršuje sa astigmatizmus s rastúcim vekom?
  Astigmatizmus sa môže pomaly zväčšovať. Len pravidelné prehliadky očí zaručia udržanie najlepšieho videnia.

Novinky

TOP OPTA ocenila AIR OPTIX™ pre ASTIGMATIZMUS

Na tohtoročnom ročníku optického veľtrhu OPTA boli prestížnou cenou TOP OPTA ocenené tórické kontaktné šošovky...

> 12-03-2008 - redakcia

Bez kyslíka to nejde

Hlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať...

> 12-03-2008 - TS CIBA Vision

Najpohodlnejšie riešenie pre aktívny život

Väčšina z nás žije v lete podstatne aktívnejšie ako v zime. Pekné počasie nás láka aby sme večný pobyt v kanceláriách a iných uzatvorených priestoroch ...

> 11-03-2008 - TS CIBA Vision