Domov> Očné chyby> Ďalekozrakosť

Ďalekozrakosť

Další Očné chyby:

Ďalekozrakosť sa prejavuje tým, že vzdialené objekty vidíte bez problémov, ale máte problém zaostriť na bližšie predmety.

Ďalekozrakosť sa odborne nazýva tiež hypermetropia a hyperopia. Spôsobuje, že musíte vyvíjať zvýšené úsilie na zaostrenie na bližšie predmety. Deti, ktoré sú ďalekozraké, môžu mať problémy pri čítaní. Hyperopia nie je choroba, ani neznamená, že máte "zlé oči". Vzťahuje sa iba na odchýlky v tvare Vašej očnej buľvy. Hodnota odchýlky určuje, či potrebujete korekčné pomôcky alebo nie.

  1. Čo spôsobuje ďalekozrakosť?
    Pri ďalekozrakosti je optická mohutnosť rohovky a šošovky menšia, než by zodpovedalo dĺžke oka. Svetelné lúče prechádzajúce optickým aparátom oka sa stretávajú za sietnicou a obraz na nej nie je ostrý. Záleží teda i na tvare očnej buľvy, ktorá je v tomto prípade príliš krátka. Prečo sa tvar (dĺžka oka) rôzni, nie je presne známe, ale sklon k ďalekozrakosti je vrodený. Ďalšie faktory sa tiež môžu prejavovať, ale nie v takej miere ako dedičnosť.
  2. Ako je ďalekozrakosť diagnostikovaná?
    Ďalekozrakosť je zriedka zistená pri školských prehliadkach, ktoré väčšinou testujú iba schopnosť vidieť vzdialenejšie objekty. Na zistenie je nutné skontrolovať videnie na blízko i do diaľky.
  3. Ako sa ďalekozrakosť koriguje?
    Na korekciu ďalekozrakosti sa používajú konvexné šošovky (spojky). Spojky lomia svetlo viac a zaostrujú ho na sietnici. Ak nemáte žiadne iné problémy, ako napríklad astigmatizmus, môžete nosiť okuliare na čítanie. Komplexné pravidelné prehliadky zaistia, že budú zistené a napravené i malé zmeny vo videní tak, aby Váš zrak bol stále jasný a ostrý.

Novinky

TOP OPTA ocenila AIR OPTIX™ pre ASTIGMATIZMUS

Na tohtoročnom ročníku optického veľtrhu OPTA boli prestížnou cenou TOP OPTA ocenené tórické kontaktné šošovky...

> 12-03-2008 - redakcia

Bez kyslíka to nejde

Hlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať...

> 12-03-2008 - TS CIBA Vision

Najpohodlnejšie riešenie pre aktívny život

Väčšina z nás žije v lete podstatne aktívnejšie ako v zime. Pekné počasie nás láka aby sme večný pobyt v kanceláriách a iných uzatvorených priestoroch ...

> 11-03-2008 - TS CIBA Vision