Domov> Očné chyby> Presbyopia

Presbyopia

Další Očné chyby:

Presbyopia sa prejavuje tým, že oko v určitom veku stráca schopnosť zaostriť na bližšie objekty.

Túto refrakčnú chybu odborníci nazývajú presbyopia (odvodenina od gréckeho výrazu pre "staré oko") alebo rýdzo po slovensky starecká ďalekozrakosť. Častým príznakom sú únava očí či bolesti hlavy pri práci nablízko, ako je šitie, štrikovanie alebo maľovanie. Presbyopia je spojená so starnutím a v určitom veku začínajú byť okuliare nevyhnutné.

 1. Čo spôsobuje presbyopiu?
  Čím sme starší, tým menej elastické sú naše tkanivá. Keď starne pokožka, stráca elasticitu a robia sa nám vrásky. Podobn,e keď šošovka v našom oku stratí časť svojej elasticity, zhorší sa jej schopnosť meniť optickú mohutnosť a zaostrovať na rôzne vzdialené objekty. Strata elasticity je postupná. Dlho pred tým, než si uvedomíme, že nám robí problémy zaostriť na blízke predmety, už šošovka začala strácať schopnosť sa rozširovať a splošťovať. V poslednom čase sa presadil názor, že presbyopia je spôsobená primárne zvyšovaním objemu šošovky, čím dochádza k uvoľneniu svalov, ktoré šošovku pridŕžajú. Tým je znemožnená ich funkcia meniť tvar šošovky.
 2. Kedy sa presbyopia objavuje?
  Pružnosť šošovky sa znižuje už v mladosti. Vek, kedy spozorujeme presbyopiu sa líši, ale obvykle sa to stáva okolo 40. roku života. Presbyopia postihuje každého a nie je známa žiadna prevencia.
 3. Ako sa presbyopia koriguje?
  Zvyčajne sa presbyopia koriguje predpísaním okuliarov, ktoré šošovke pomôžu zaostriť nablízko. Okuliare na čítanie pomôžu efektívnejšie lomiť lúče svetla, aby sa kompenzovala strata videnia nablízko. Ak nemáte iné očné chyby, ako napr. krátkozrakosť či astigmatizmus, budete potrebovať iba okuliare na čítanie. V prípade, že sa u Vás objavuje napr. krátkozrakosť, môžu Vám byť predpísané bifokálne šošovky.
 4. Môžem stále nosiť kontaktné šošovky? Áno, máte tri možnosti: bifokálne kontaktné šošovky, monovision, a šošovky na normálnu vzdialenosť plus okuliare na čítanie.
 5. Ktorá možnosť bude u mňa fungovať najlepšie? Na určenie najlepšieho spôsobu korekcie sa Vás bude Váš očný špecialista pýtať na rôzne veci o Vašom zamestnaní a denných aktivitách. Podľa týchto informácií Vám odporučí riešenie, ktoré Vám bude najviac vyhovovať. Napríklad ak ste knihovník, Vaše potreby sa budú značne líšiť od potrieb vodiča kamióna.

Novinky

TOP OPTA ocenila AIR OPTIX™ pre ASTIGMATIZMUS

Na tohtoročnom ročníku optického veľtrhu OPTA boli prestížnou cenou TOP OPTA ocenené tórické kontaktné šošovky...

> 12-03-2008 - redakcia

Bez kyslíka to nejde

Hlavným dôvodom, prečo sa niekto rozhodne používať kontaktné šošovky je, že sa nechce nechať obmedzovať...

> 12-03-2008 - TS CIBA Vision

Najpohodlnejšie riešenie pre aktívny život

Väčšina z nás žije v lete podstatne aktívnejšie ako v zime. Pekné počasie nás láka aby sme večný pobyt v kanceláriách a iných uzatvorených priestoroch ...

> 11-03-2008 - TS CIBA Vision